Arkana Gdynia - Warszawa - Suwałki

Porady

Lubimy dzielić się wiedzą popartą długoletnią praktyką.

Wróć

W jaki sposób rozliczać się z pracodawcą z konieczności wyjścia z pracy na zajęcia podyplomowe? Czy z tego tytułu należy się urlop szkoleniowy?

Odpowiedź na przedstawione pytanie uzależniona jest od tego, czy uczestnictwo pracownika w studiach podyplomowych odbywa się z inicjatywy pracodawcy lub też za jego zgodą, czy jest samodzielnym działaniem pracownika.

Uprawnienia pracownika podnoszącego kwalifikacje z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą

W sytuacji, gdy podnoszenie kwalifikacji zawodowych odbywa się z inicjatywy pracodawcy lub też z inicjatywy pracownika, lecz za zgodą pracodawcy, wówczas pracownikowi przysługują z tego tytułu uprawnienia przewidziane w art. 1031-1033 kodeksu pracy.

Pierwszym z nich jest prawo do korzystania przez pracownika ze zwolnienia z całości lub części dnia pracy na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia, a także na czas trwania zajęć. Pracodawca ma zatem obowiązek zwolnić pracownika od wykonywanej pracy w takim czasie, by pracownik mógł dotrzeć na odbywające się zajęcia szkoleniowe. Co ważne, pomimo niewykonywania pracy w czasie zwolnienia, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Dodatkowo, pracownik podnoszący za zgodą pracodawcy swoje kwalifikacje, nie powinien ponosić negatywnych skutków związanych z uczestnictwem w obowiązkowych zajęciach.

Drugim uprawnieniem przysługującym pracownikowi podnoszącemu za zgodą pracodawcy lub z jego inicjatywy swoje kwalifikacje zawodowe jest prawo do urlopu szkoleniowego. W przypadku studiów kończących się pracą dyplomową pracownikowi przysługuje w ostatnim roku studiów 21 dni urlopu szkoleniowego na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego. Pracownik, który przystępuje do egzaminu eksternistycznego, maturalnego lub potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, ma natomiast prawo do skorzystania z urlopu szkoleniowego w wymiarze 6 dni. W czasie urlopu szkoleniowego pracownik zachowuje również prawo do wynagrodzenia. Ustawa wskazuje ponadto, że pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie, jednakże świadczenia te nie są obowiązkowe.

Zdobywanie i uzupełnianie wiedzy z własnej inicjatywy bez zgody pracodawcy

Pracownikowi zdobywającemu lub uzupełniającemu wiedzę i umiejętności, który nie posiada zgody pracodawcy na daną formę podnoszenia kwalifikacji, opisane powyżej uprawnienia nie przysługują. Jednak, zgodnie z art. 1036 kodeksu pracy, pracownikowi takiemu może zostać przyznane zwolnienie z całości lub części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia lub też przyznany urlop bezpłatny. Wymiar przyznanego zwolnienia lub urlopu bezpłatnego powinien zostać ustalony w drodze porozumienia zawieranego pomiędzy pracodawcą i pracownikiem.

Tomasz Lewandowicz, Kancelaria Prawna ARKANA

Artykuł ukazał się także w Dzienniku Bałtyckim, w dodatku Praca – numer z dn. 21.03.2011.

Arkana